17 Kasım 2016 Perşembe

HAKKINDA


Amatör Denizciler İçin Yunan Adaları Gezi Kılavuzu amatör denizcilere Yunan Adaları gezisi sırasında gerek bağlama/demir yerleri, gerekse gezilebilecek yerler hakkında, yol gösterici olmak maksadıyla, resimlerle desteklenmiş bilgi vermeyi amaçlamaktadır.
Bu blog amatör denizciler için bağlama yerleri açısından bir pilot kitap ve gezi açısından bir rehber niteliği taşımamaktadır.
Bilgiler esasen S/Y Turquoise mürettebatının anılarından derlenmiştir. Genelde S/Y Turquoise ile gidilmiş bilgilere göre derlenmişse de, aynı mürettebatın çeşitli vasıtalarla gidip yaşadığı anılardan da faydalanılmıştır. Bu nedenle bu blog tüm Yunan Adalarını kapsamadığı gibi, adalarda görülebilecek tüm yerler hakkında da tam bilgi vermemektedir. 
Anılar Yunanistan’da 61 ada ve 3 yarımadayı içermektedir.
Agathonisi
Aigina
Alonnisos
Amargos
Amouliani
Andros
Arkoi
Astipalaia
Atina
Chios
Corfu
Dhiaporos
Elafonisos
Erikousa
Evia
Folegandros
Girit
Halkidiki
Hydra
Ikeria
Ios

Ithaka
Kalimnos
Kefalonia
Kithnos
Korinth Canal
Kos
Koufonisia
Lipsi
Leros
Lesvos
Levitha
Limnos
Methoni
Milos
Monemvasia
Myconos
Naxos
Nisiros
Oinoussa
Paros
Patmos
Paxoi
Pelagos
Poros
Psara
Rodos
Samos
Samothraki
Santorini
Serifos
Sifnos
Siros
Skiathos
Skinos
Skyros
Skopelos
Spetses
Symi
Thassos
Tilos
Tinos
Trizona
Zakintos


Bu kılavuz hazırlanırken:

1.   Adalara 1-4 arasında yıldız verilmiştir. Yıldızlar tamamen yazarın kendi sübjektif değerlendirmesini yansıtmaktadır. 4 yıldız birden fazla gezilecek yer, doğal güzellik, sosyal yaşam vb açılarından ilginç bulunan adalara verilmiştir ve gezilmesi en fazla tavsiye edilen adaları tanımlamak için kullanılmıştır.

2.      Liman (L) ve demir yerleri (DY) koordinatları
a.  Turquoise’in GPS’inden okunan değerler ise büyük parantez içinde koyu yazılmış ve dakikadan sonra 3 basamak ile belirtilmiştir.
b.    Mürettebatın gittiği ve gördüğü yerler ise haritadan alınmış yaklaşık değerlerdir ve küçük parantez içinde italik karakterle yazılmış olup dakikadan sonra 2 basamak verilmiştir.
c.  Mürettebatın görmediği yerlerin koordinatları, genel bir bilgi vermek amacıyla, küçük parantez içinde normal karakterle yazılmış olup dakikadan sonra bir basamakla gösterilmiştir.
Koordinatlar yerlerin konumu hakkında yol gösterici bilgi amacıyla verilmiş olup navigasyon amacıyla kullanılmaları uygun değildir. Seyirlerin geçerli harita ve pilot kitapların yardımıyla yapılacağı kabul edilmiştir.

3.  Adalara hangi yıl ve ayda gidildiği belirtilmiştir. Böylece okuyuculara, bilgilerin güncelliğini değerlendirmelerine, yardımcı olma amaçlanmıştır. 


Büyük adalarda geziler mümkün olduğunca araba kiralanarak yapılmaya çalışılmıştır (2015 itibariyle küçük araba kirası, mevsimine ve adaya göre günlük 25-50 € arasındadır). Çoğu adaların merkezi (Hora, Chora, Khora) ana limana yakın tepelik bir yerdedir. Ana limanda veya rıhtımın yakınlarındaki otobüs duraklarında otobüs hareket saatleri (tarifeleri) bulunmaktadır. Genelde tek yön otobüs bileti 2015 itibariyle 1,8 €’dur. Büyük adalarda otobüsler diğer yerleşim yerlerine de giderler. 

1 yorum:

  1. Sizi Tebrik ederim. Şahne bir çalışma olmuş. Emeklerinize sağlık.
    Nebil Uçak

    YanıtlaSil